خاطرات سفر (شیما و علی)

یادداشت های ما از گوشه و کنار جهان

خاطرات كوش آداسي – روز اول – قسمت اول- ورود به كوش آداسي

هميشه سفرهاي خارجي با شور و هيجان و كمي نگراني براي حوادث احتمالي همراه است، اين بار هم شروع سفر همينگونه بود. اما چرا تركيه و چرا كوش آداسي رو انتخاب كرديم؟ راستش اول اونكه از زمان تصميم براي سفر تا تاريخ مورد نظرمون 3روز بيشتر وقت نبود و تو اين فاصله معدود كشورهايي پيدا ميشند كه بشه اونجارو براي سفر انتخاب كرد. كوش آداسي هم برامون جذابيت بيشتري داشت، به خصوص اينكه علي قبلا 3 بار تركيه اومده بود و با اونجا و فرهنگ و شرايط تركها كاملا آشنا بود. كوش آداسي علاوه بر آثار تاريخي يه شهر كوچك توريستي كه معمولا اروپايي ها اونجا مي آيند و تو فرصت كم به كمك اينترنت و ساير راهنماهاي گردشگري اين اطلاعات رو پيدا كرده بوديم.

از طرف ديگه به دليل اينكه تازه فصل گردشگري شروع شده بود (خردادماه) و پروازهاي چارتر ايراني هم هنوز با اضافه تقاضا مواجه نبودند، تونستيم با نرخ ويژه هتل 4 ستاره آتينچ رو به قيمت 545 هزارتومان براي هر نفر بگيريم، نرخي كه تو تركيه فهميديم حداقل با بقيه 200 هزارتوماني فرق داره و از اين بابت سايرينو يكم حسرت داديم! ;-) پيرمردي كنارمون تو هواپيما نشسته بود كه بچه هاش براش تور رو به قيمت 1.2 ميليون خريده بودند. البته هتلش 5 ستاره بود و بنده خدا چون اولين سفر خارجيش بود يكم نگروني داشت. (حالا بگذريم از اينكه اولش به خاطر اينكه تو آخرين لحظات هتلمونو از تاتليس به آتينچ تغيير داده بودند كلي شاكي بوديم اما به قول مثل معروف: عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد! چون بعدا فهميديم كه هتل جديد با اينكه قديمي تر بود ولي محيط خيلي صميمي و دوستانه اي داشت، ضمن اينكه به دريا و بازار هم نزديكتر بود. در واقع كاملا رو به دريا بود. رفتار كاركنان هتل هم واقعا گرم و دوستانه بود.

خلاصه دردسرتون نديم، نيمه شب به فرودگاه رفتيم و خيلي سريع پس از تحويل كارت پرواز و البته پرداخت عوارض 50 هزارتوماني (كه از اوايل امسال دو برابر شده بود يعني از 25 به 50 هزار تومان) خروج كه خيلي هم زور داشت به سالن ترانزيت وارد شديم. پس از كمي معطلي بالاخره با اتوبوس مارو به محل هواپيما رسوندن و ورودمون به هواپيما تركيش ايرويز به منزله ورود به خاك تركيه بود. مهموندارا با سر و وضع متفاوت كه البته با گذشت چند دقيقه بيشتر مسافرا هم شبيه اونا شدند و بعدم در خواست هاي چپ و راست مسافرا كه مهموندارا رو به تكاپو انداخت مارو به استقبال سفر 2 ساعت و 45 دقيقه اي برد. راستش در طول مسير همه چيز خوب بود و حتي از نظر غذايي هم الحق و انصاف بايد اعتراف كرد كه مزه غذاهاشون با ذائقه ماهم سازگاري داشت.

بالاخره به فرودگاه ازمير رسيديم كه برخلاف انتظار خيلي هم بزرگ و شلوغ نبود! با اينكه ازمير صنعتي ترين شهر تركيه است! راستش اونو ميشه با فرودگاه يكي از شهرهاي بزرگ مثل شيراز مقايسه كرد. به هرصورت خيلي سريع مراحل ورود انجام شد و اونجا بود كه ساكامونو تحويل گرفتيم. تركهاي بي انصاف حتي چرخهاي فرودگاه رو هم پولي كرده بودند و بايد 1 يورو مي دادي تا چرخ حمل بار رو ورداري!

پس از عبور از خروجي ليدرهاي SKY Group يكي يكي در طول مسير همراهي كردند تا به محل اتوبوس ها رسيديم. بعدم سوار بر اتوبوس راهي شديم. ليدر اتوبوس كه سهيل نام داشت، شروع كرد به معرفي ازمير و كوش آداسي كه معناش جزيره پرنده است و اينكه اونجا تنها 70 هزار ترك زندگي مي كنند و 150 هزار توريست اروپايي در اين شهر همواره حضور دارند و البته پس از مقدمات ليست تورهاي گرون قيمت هفتگي رو رو كرد كه ماشا ا... از 40 دلار شروع مي شد تا 55 دلار! اين شد كه اصفهوني هاي اتوبوس كه تعدادشون كم نبود شروع به غرولند كردند!

سرانجام پس از گذشت 50 دقيقه به  حدود 10 كيلومتري شهر رسيديم  كه هتل سورملي آنجا بود الحق و والانصاف هتل بسيار قشنگ و بزرگي بود. در واقع يه ريزورت بود يه مجموعه تفريحي بزرگ. البته اينم بگم كه از مركز شهر خيلي فاصله داشت.

http://www.kusadasi.biz/hotels/surmeli/surmeli-ephesus-1.jpg

همه اتوبوس به جز ما پياده شدند و اين شد كه فقط ما در اتوبوس خالي با جوون محجوب مودبي كه امين نام داشت و دانشجوي پزشكي بود و در واقع ليدر ما محسوب ميشد، تا داخل شهر و هتل آتينچ رسيديم. ظاهر هتل به نظر كوچك و قديمي بود و لابي آن فقط يك دست مبل داشت و شايد ابتدا كمي تو ذوقمون خورد. :-(

http://dc178.4shared.com/img/WP7TG74X/s7/0.20776196250863732/P1011796.JPG

http://dc178.4shared.com/img/pHUIoew9/s7/0.7864584055978071/P1011798.JPG

البته بايد اشاره كرد كه رو ستاره هتل هاي تركيه خيلي نميشه حساب كرد و حداقل هميشه يك ستاره از انتظار پايينترند. بنابراين به نظر منطقي نمي ياد كه در تركيه هتل كمتر از 4 ستاره گرفت. اما انصافا داخل راهرو و امكانات اتاق هاي هتل نسبتا مناسب بود و با انتظارما از هتل 4 ستاره مطابقت داشت. ما هم به سرعت ساكامونو باز كرديم و تازه يك ساعت گذشته بود كه متوجه شديم، كوله پشتي كه حاوي كلي مدارك بود رو نياورديم. هردومون خشكمون زد و سريع پريديم پايين و خوشبختانه روي صندلي لابي اونو پيدا كرديم تا خدارو شكر اول سفر ضد حال به اين بزرگي نداشته باشيم. راستش خيلي ترسيده بوديم. چونكه وصف فرهنگ غير قابل اعتماد ترك ها رو خيلي شنيده بوديم!

http://s3.picofile.com/file/7494076234/P1011778.jpg

تو اين حين امين هم گير داده بود كه بالاخره كدوم تور رو ثبت نام مي كنيد. ماهم راستش با توجه به قيمت تورها، زياد راغب نبوديم و دوست داشتيم بيشتر خودمون بطور مستقيم تور سفارش بديم. اما چون رفتار امير خيلي خوب بود يكم رودروايستي داشتيم. هرچند آخرشم از اون تور نگرفتيم.

ادامه دارد ... .

[ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۸ ] [ ۱۱:۴ قبل از ظهر ] [ شيما و علي ] [ ]